Korkunun Efendisinden: En İyi Stephen King Uyarlamaları

Stephen King ilk romanı Carrie’yi 1974 yılında kaleme aldı. Sadece iki yıl sonra film uyarlaması geldi. O zamandan bu zamana sinemaya ve televizyona yapılmış 100’ün üzerinde uyarlaması var Stephen King’in eserlerinin. Biz naçizane 10 tanesini listeledik. İyi okumalar!

10)It – 2017

It

King’ in en popüler romanlarından biri olan İt daha önce iki bölümlük bir televizyon dizisi olarak da uyarlanmıştı ve Pennywise Tim Curry’nin ürpertici performansı ile hayat bulmuştu. Stranger Things gibi pek çok modern işe ilham veren İt, 2017’de Andy Muschietti tarafından bu sefer beyazperdeye uyarlandı. Bill Skarsgard’ ın halefini aratmayan performansı, filmin çocukluk korkularımızı yeniden yüzeye çıkartan atmosferi ve çocuk oyuncuların başarısı It’i listemize 10. sıradan yerleştiriyor.

9)Misery – 1990

Misery

Kathy Bates’in muazzam oyunculuğuyla can verdiği Annie Wilkes, James Caan’ ın hayat verdiği yazar Paul Sheldon’ın büyük bir hayranıdır fakat son kitabından hiç hoşlanmamıştır. Bir kaza yazarı ve hayranını bir araya getirir. Artık Paul Sheldon’ı korku dolu saatler beklemektedir. Rob Reiner’ ın etkileyici dokunuşları ile Misery eğlendirirken birine duyulan hayranlığın ne denli korkunç boyutlarda olabileceğini de gösteriyor.

8)Dolores Claiborne – 1995

Dolores Claiborne

Misery ile Oscar’ı rafına yerleştiren Kathy Bates 5 sene sonra King’ in dünyasına geri döndü, fakat bu defa daha yürek burkan bir hikaye ile karşımızdaydı. Film bize bir annenin kızı için yapabileceklerinin sınırının nereye uzandığını gösterir. Feminist bir temaya sahip olan film bir cinayetle başlar. Bu cinayetin neden ve kim için işlendiği ise filmin bugün bile çarpıcı olma nedeni.

7)Stand By Me – 1986

Stand By Me

Stephen King eseri dendiğinde ilk akla gelecek kitap Stand By Me olmaz. Gerek hikayesi, gerek olay örgüsü açısından tipik bir Stephen King öyküsünün çok uzağındadır. Bir gençliğe ilk adım filmidir. Filmin bitişi ile gözyaşlarınızı bırakmanız çok olasıdır. Erken kaybettiğimiz River Phoenix’i de izlediğimiz Stand By Me, yine Misery’de olduğu gibi Rob Reiner’ın maharetli ellerinde hayat bulur.

6)The Mist – 2007

The Mist

Yoğun bir sis tabakası ufak bir kasabayı tamamen etkisi altına alır. Bir baba-oğlun da aralarında bulunduğu ufak bir grup süpermarkette kapalı kalır. Çok zaman geçmeden sisin içinde saklanan canavarlar yüzlerini göstereceklerdir. İlk çıktığında hayranları ikiye bölen The Mist, King’ in çok sevilen uyarlamalarından bazılarını yönetmiş olan Frank Darabont’ un son King adaptasyonu.

5)Green Mile – 1999

Green Mile

Darabont’un iki büyük King çıkartmasından ikincisi olan Green Mile, Stand By me gibi Stephen King’den beklentilerimizin çok dışında. Tom Hanks’in hayat verdiği Paul Edgecomb, mucizelerin sınırından bile geçmediği bir yerde, idam koğuşunda gardiyan olarak çalışmaktadır. Koğuşa yeni gelen bir mahkum onu ve orada çalışan diğer herkesi kökten değiştirecek, mucizelerle karşılaştıracaktır. Zira John Coffey isimli mahkum bir takım sıra dışı güçlere sahiptir.

4)Carrie – 1976

Carrie

King’in yayınlanan ilk romanı olan Carrie’nin Brian De Palma’nın yetenekli ellerinden çıkan bu 1976 yapımı film, sadece iyi bir korku film olmanın yanı sıra sinema tarihine çift ekran gibi bir çok çekim tekniğini miras bıraktı. Carrie’nin geçirdiği tüm duygu değişimlerini en ufak zerresine kadar bize geçiren Sissy Spacek, aslında filmin en korkutucu karakteri olan anneye can veren Piper Laurie filmin bıraktığı izin bu kadar kalıcı olmasının en büyük etmenleri. Aynı anda bir gençlik filmi, aile draması, doğaüstü öğeler barındıran korku filmi ve daha nicesini olmayı başaran Carrie bugün bile tüyler ürperticiliğini koruyor.

3)Shawshank Redemption – 1994

Shawshank Redemption

Uzun yıllardır IMDb’nin 1. sırasından düşmemesiyle bir gizem konusu olan Shawshank Redemption ya da ilginç çevirisiyle Esaretin Bedeli aslında bundan çok daha fazlası. Darabont’un King çıkartmalarının ilki ve en büyüğü olan film insana umut veren bir yapıya sahip. Üstelik günümüzde bu kadar popüler olan bir filmin zamanında gişede batmış olması da filmin temasına çok uyuyor aslında. Darabont merkeze iki hapishane arkadaşını alıyor ve bu epik arkadaşlığın ekseninde dönen yıllara uzanmış bir umudunu kaybetmeme öyküsünü beyazperdeye ustalıkla taşıyor.

2)The Dead Zone – 1983

The Dead Zone

Başka bir listede muhtemelen The Dead Zone daha aşağılarda olacaktır fakat benim için filmi 2. sıraya getiren, filmin “tipik Stephen King öyküsü” olması. Bir Stephen King eserinden bekleyeceğiniz her şey sizi Dead Zone’da bekliyor. Üstelik filmin yönetmen koltuğunda body-horror’ı janr haline getiren David Crononberg oturuyor. King hikayelerinde genellikle Amerika’nın merkezden de gözden de uzak kasabalarını mekan olarak seçer. Dead Zone’da yine mekan olarak tipik bir King kasabasındayız ve bizi girdiği beş yıllık komadan yeni uyanmış ve insanların geleceğini gören öğretmen rolünde Christopher Walken karşılıyor.

1)The Shining – 1980

The Shining

Eğer “Tüm Zamanların En İlham Veren Filmleri” listesi yapsaydık, The Shining hiç şüphesiz yine ilk onda yer alırdı. Sadece korku sinemasını değil bütün janrları kökten etkilemiş olan bu film hiç şüphesiz bunu yönetmeni Stanley Kubrick’e ve unutulmaz performanslarıyla Jack Nicholson ve Shelley Duvall’a borçlu. Kubrick’in oyuncular dahil herkesin sınırlarını zorladığı, bütün imkanları kullanarak ortaya çıkarttığı bu başyapıt çekim tekniğinden, oyunculuğuna, sanat yönetmenliğinden, görüntü yönetmenliğine her alanda mührünü vurdu. Tüm bunlara rağmen senaryoda yapılan değişiklikler sebebiyle filmden nefret eden King 1997’de kendi versiyonunu dizi olarak çekmişti. Merak edenler o versiyonuna da bakıp, karşılaştırma yapabilir.

One thought on “Korkunun Efendisinden: En İyi Stephen King Uyarlamaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.