Yasak Aşkın Kurduğu Kent: Kaunos Antik Kenti

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde tarihi çok eski yıllara uzanan antik bir kent Kaunos. Antik çağlarda önemli bir liman kenti olduğu kayıtlarda yer alan Kaunos, zaman içinde alüvyon birikmeleri nedeniyle liman özelliğini kaybetmiş durumda. Yıllara meydan okuyan taş yapılarıyla Kaunos, günümüzde açık hava müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Uzun yıllar boyunca pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan kentin kuruluş hikayesi ise bir o kadar ilginç.

Kaunos Antik Kenti’nde bulunan tiyatro
Kaunos Antik Kenti’nde Neler Oldu?

Kaunos Kenti’nin millattan önce 4. Yüzyılda Karyalılar döneminde inşa edildiği ve Romalılara da ev sahipliği yaptığı kayıtlarda mevcut. Tarihin babası olarak anılan Heredot’un aktarımlarına göre Kaunoslular Karia’nın yerli halkındandı ama kendilerini Giritli sayıyorlardı. Coğrafyacı Strabon’un kayıtlarında ise Kaunos kentinin bir tersaneye ve ağzı kapanabilen bir limana sahip olduğu yazıyor. Çağlar boyunca önemli bir liman kenti olan Kaunos, denizdeki alüvyon birikmeleri nedeniyle zaman içinde liman özelliğini kaybetmiş. Günümüzde deniz, kentten 3 kilometre kadar uzakta yer alıyor.

Pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan kent, bugün açık hava müzesi olarak ziyaretçilerine kapılarını aralıyor. Kaunos kentinde, bazilika, tiyatro, hamam gibi tarihe meydan okuyan eserler yer alıyor. Dalyan kıyılarından da görülen ve dağa oyularak inşa edilen Kral Mezarları ise bölgenin en dikkat çeken yapılarından. Milattan önce 4. yüzyılda inşa edilen Kral Mezarları daha sonra Roma Dönemi’nde de kullanılan eserler arasında. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi içerisinde yer alan Kaunos, Likya ile Karya bölgeleri arasında sınır görevi de görüyor.

Yasak Aşkın Kurduğu Kent “Kaunos”

Kentin kuruluşuna dair ilginç bazı rivayetler bulunuyor. Rivayete göre Kral Miletos’un oğlu Kaunos, ikiz kız kardeşinin kendisine olan aşkını öğrenir. Bu aşka karşılık vermeyen Kaunos kentten ayrılır ve kendisini sevenlerle birlikte Kaunos kentini kurar. Bir başka rivayete göre de, Kaunos’un kendisini reddettiği ikiz kardeşi o kadar çok ağlar ki gözyaşları uzun ve kıvrımlı Dalyan Kanalı’nı oluşturur.

Rivayetler bir yana, Kaunos Antik Kenti’ni ziyaret etmişken İztuzu seyir terasına çıkarak Dalyan Kanalı ve İztuzu Plajı’nın eşsiz manzarasını kuşbakışı izleyerek seyre doyabilirsiniz. Öte yandan Kaunos Antik Kentinden çıkıp tekneyle Caretta Carettalar diyarı İztuzu Plajı’na da geçebilir ve denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Bir tarafında Dalyan Kanalı, diğer tarafında meşhur İztuzu Plajıyla eşsiz bir doğa. Görkemli dağları seyrederek sazlıklar arasında tekneyle yol alacağınız Dalyan kanalında huzuru bulacaksınız. Tekrar tekrar gelmek isteyeceğiniz bir yer. Yolunuz açık olsun!

Dalyan Kanalı

Kaunos Antik Kenti’ni anlattığım videoma da beklerim. İyi seyirler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir