Move to Heaven

Move to Heaven, 14 Mayıs 2021‘de yayınlanan Netflix Kore dizisidir. Toplam 10 bölümden oluşan dizinin yönetmenliğini Kim Sung Ho üstlenirken, senaryosunu Yoon Ji-Ryeon kaleme aldı. Dizinin oyuncu kadrosunda Lee Je-hoon, Tang Jun-sang, Ji Jin-hee, Lee Jae-wook, Hong Seung-hee ve Park Ji-ye gibi isimler yer alıyor. IMDb‘de 8,4 gibi iyi de bir puana sahip. Dizinin Asya Drama Portalı olan Mydramalist puanı ise 9,3 tür. Profesyonel travma uzmanı Kim Sae Byul’un Things Left Behind adlı makalesinden uyarlanan dizi gerçek bir otistik insandan yola çıkılarak yazılmış.

Move to Heaven, Asperger sendromu (diğer insanlarla etkileşimi oldukça zorlaştıran gelişimsel bir bozukluk – sosyal becerileri zayıftır, rutini severler ve değişiklikten hoşlanmazlar) olan Han Geu Ru (Tang Jun-Sang) ile eski bir mahkûm olan amcası Cho Sang Gu (Lee Je-Hoon) etrafında dönmektedir. Babasının ani ölümü sonucu amcası dışında kimsesi kalmayan Geu Ru amcası ile birlikte yaşam ve ölümün, aile ve iletişimin önemini kavrar.

Dizide, babasıyla olay mahalli temizliği yapan bir genç ve eski bir mahkum olan amcası, ölenlerin hayatlarına dair bilinmeyen öyküleri geride kalan yakınlarına aktarmaya başlar. Ölenlerin aziz hatıralarına birlikte saygı gösterirler.

Dikkat Spoiler Çıkabilir!

Dizimiz özel bir genç olan Geu Ru ile başlıyor. Babası ile olay mahalli temizliği yapan bir dükkanları var. Ölmüş insanların evlerini temizleyip değerli eşyaları sevdiklerine verip geri kalanı ise imha ediyorlar. Babası dışında kimsesi olmayan Geu Ru pek kolay iletişim kuramıyor. Sadece karşı komşusu Na Mu ile yakın arkadaş ve deniz canlılarını çok seviyor. Babasının ölümü ile daha önce hiç tanışmadığı eski bir mahkum olan amcası Sang Gu ile birlikte yaşamak zorunda kalıyor. Başlarda Sang Gu’nun çıkar odaklı bu ailecilik oyunu zamanla çeşitli yokuşlarda değişimlere uğruyor.

Dizinin her bölümünde bir ölüm ve merhumun hikayesi işleniyor. Merhumun evine gidip eşyaları aracılığıyla onların hikayesinin eksik parçalarını birleştiren Geu Ru, merhumların ölmeden önce yapmak istediği lakin yapamadığı şeyleri yapmaya başlar ve değerleri eşyaları yaslı ailelere teslim etmek için büyük çaba harcar. Başlarda bu oyundan sıkılan amcası Sang Gu ise zamanla yeğeni ile arasındaki bağları güçlendirir.

Annoying Brother filmini izleyenler varsa bu dizi onlara çok tanıdık gelecektir. Keza filmde görme yetisini kaybeden kardeşi ile birlikte yaşamak zorunda kalan abinin kardeşi ile olan bağlarını güçlendirip onu yeniden güreş şampiyonu yapması anlatılıyordu. Bu dizi de biraz benzer bir konuya sahip, abisinden nefret etmesine rağmen sırf yeğenine kalan mirası yemek için ona vasi olmayı kabul eden amca Sang Gu bir süre sonra Geu Ru’ya karşı sevgi beslemeye başlar. Geçmişte onun yüzünden zarar gören ve bitkisel hayata giren öğrencisi yüzünden dövüşü bırakan Sang Gu bu sefer yeğenine zarar verilmesin diye ringlere çıkacak kadar sevgi dolu bir amca haline gelmiştir.

Dizi gayet duygusal ilerliyor. Her bölümde bizlere anlatılan insanlar ve ölüm hikayeleri gerçekten üzücü cinsten olaylar. Şayet oturup ağlayasım var lakin bahanem yok diyorsanız oturup izleyin ağlama garantili sahneleri var. Dram türünden olduğu için birazcık yavaş bir tempoda ilerliyor lakin beni sıkmadı. 10 bölüm olduğu için bir çırpıda bitiyor.

***Çok Önemli Not!***  Kitlesel tepkiler, eleştiriler, övgü ya da sövgüler her zaman doğruyu yansıtmaz. Birçok insan hep bir ağızdan bir dizi, film ya da kitabı övdü ya da gömdü diye o işin gerçek karşılığının bu olduğu anlamına gelmez. İzlediğinizde ya da okuduğunuzda sizin de böyle hissedeceğiniz anlamına da gelmiyor. Kendi perspektifinize güvenin, bazen pek çok insanın alamadığı tadı, göremediği inceliği çok eleştirilen bir işten alabileceğimiz ihtimalini her zaman göz önünde tutmak gerekir. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir