Bakanlıktan Sinema Sektörüne Destek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, sinema sektörüne 1 milyon 782 bin liralık destek kararı aldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, senaryo, kısa film, animasyon film ve proje geliştirme türlerindeki 2021 yılı desteklerini açıkladı. 

Buna göre sinema sektörü ve Bakanlık temsilcisinden oluşan 8 kişilik kurulca yapılan değerlendirmede sinema sektörüne destek kapsamında 35 senaryo ve diyalog yazım projesine 553 bin lira, 43 kısa film yapım projesine 799 bin lira, 7 animasyon film yapım projesine 200 bin lira ve 3 proje geliştirme projesine 230 bin lira olmak üzere toplamda 88 projeye 1 milyon 782 bin lira destek kararı alındı.

Geçen yıllara göre destek alan kadın senarist ve yönetmen sayısındaki artışa dikkat çekilen açıklamada, senaryo türünde destek alan kadın oranının yüzde 55, tüm türlerde ise yüzde 45 olduğu belirtildi.

Başvurular Mart ve Nisan Aylarında Değerlendirilecek

Gelecek aylarda devam edecek sinema destekleri kapsamında ilk uzun metrajlı kurgu film yapım, uzun metrajlı sinema film yapım, dağıtım ve tanıtım, ortak yapım ve çekim sonrası destek başvuruları mart ayı içerisinde, belgesel film destek başvuruları nisan ayında değerlendirilecek.

Bu desteği alanların listesine, Sinema Genel Müdürlüğü’nün bu internet adresinden ulaşılabilirsiniz.

Bakanlık daha önce COVID-19 salgını sürecinden etkilenen sinema salonu işletmecilerine de 15,9 milyon liralık destek açıklamıştı .

Kaynak: trthaber.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir