Death Metal Severlere Anime Önerileri

Alışılmışın dışında hikâye yapıları, farklı karakterleri, ilginç çizim tarzları ve verdikleri ilhamlarla animeler uzun yıllardır hayatımızın içinde. Biz de klasik anime listelerinden farklı olarak hikayesini death metal ile harmanlamış iki farklı animeyi sizlere tanıtmak istedik.

1) Detroit Metal City
Detroit Metal City

Adını Kiss grubunun “Detroit Rock City” single’ından alıyor Detroit Metal City. Orijinal adıyla Detoroito Metaru Shiti ya da kısaca DMC, ilk olarak 2005-2010 yılları arasında Young Animal dergisinde manga olarak yayınlandı. 2008 yılındaysa her bölümü yaklaşık 13 dakika süren 12 bölümden oluşan OVA serisi olarak yayınlandı. Yine 2008 yılında serinin takipçileri tarafından da beğenilen canlı film adaptasyonu yapıldı. Üstelik filmde Kiss grubundan Gene Simmons’un cameo rolü vardı.

Animenin ana karakteri Soichi Negishi, utangaç, aşırı kibar ve iyi yürekli bir çocuktur. Pop yıldızı olmak isteyen ve bu hayallerini gerçekleştirmek için Tokyo’ya taşınan Negishi, birtakım olayların sonucunda kendini death metal grubu olan DMC’nin solisti olarak bulur. Negishi, günlük hayatta tatlı, sevecen biridir. Ancak stres, kıskançlık, kızgınlık, gibi duygulara kapılınca sahnede büründüğü karakter olan Johannes Krauser II’ye dönüşmektedir. Krauser ise animenin açılış şarkısında da tanımlandığı gibi tam bir şeytani liderdir. Negishi, bu rolünden ve gruptaki yerinden çok da hoşlanmaz. Ancak, death metalde gerçekten yetenekli olduğunun farkındadır. Anime Negishi’nin birbirinden çok farklı iki hayatı yaşamaya çalışmasını, sahne karakteri ve onun kötü şöhreti ile çatışmasını konu alıyor.

Tür olarak kara mizaha çok daha yakın. Bu sebeple her bölümde eğlendirmeyi başarıyor. İlginç ve orijinal fikirleri ile anime ve death metal severler için ilham kaynağı diyebiliriz. DMC grubunun sahne performansları, özellikle de açılış şarkısı Satsugai, gerçekten çok başarılı. Çizimlerin biraz basit oluşu animenin tek eksi yönü. Dil kullanımı ilk bölümlerde rahatsız edici gelebilir. Ancak bunu göz ardı ettiğinizde 12 bölümlük müzik ve eğlence dolu bir macera sizi bekliyor.


2)Aggretsuko
Aggretsuko

Aggretsuko, Müzikal-komedi tarzında ve bir Sanrio yapımı olan anime. İlk olarak 2016-2018 yılları arasında Aggresive Retsuko adı altında yayınlandı. Toplam 100 bölüm olan 2 sezondan oluşuyordu ve her biri 1’er dakikaydı. Seri 2017’de Netflix tarafından satın alındı. Orijinal serinin yönetmeninin yine başında olduğu yeni Aggretsuko 2018’de yeniden yayın hayatına başladı. Yeni Aggretsuko her biri 10’ar bölümden oluşan 3 sezondan ve bir Yılbaşı özel bölümünden oluşuyor. Üçüncü sezonu 27 Ağustos 2020’de yayınlanan serinin, 4. sezonunun da geleceği duyuruldu.

Retsuko 25 yaşında muhasebeci olarak çalışan dişi bir kızıl pandadır. Çalıştığı plazada cinsiyetçi ve kötü patronu, aşırı uzun mesailer ve can sıkıcı çevresi tüm hayat beklentilerini ve özgüvenini yıkmıştır. Günlük hayatın stresi karşısında Retsuko’nun harika bir stres atma yöntemi vardır: Death Metal!

Stresini, sıkıntılarını her gece karaoke barda bira eşliğinde death metal eşliğinde atmaya çalışan Retsuko, beş yıl boyunca biriken kızgınlığın sonunda işini tehlikeye atmak pahasına birtakım olaylara karışacaktır. İş arkadaşları ile ilişkisini değiştirecek, hayatında beklenmedik yönlere yol alacaktır. Karaoke kısımları, her kızgınlık ya da stres anında yanından hiç ayırmadığı mikrofonunu çıkarıp şarkı söylemeye başlaması serinin en eğlenceli kısımları. Seri Retsuko’nun berbat ofis hayatını, masa başı işinin getirdiği stresleri anlatma konusunda çok başarılı. Serinin en farklı kısmı, chibi tarzı çizimler. Serideki bütün karakterlerin hayvan olması, chibi çizimlerle birleşince çok sevimli çizimler ortaya çıkmış. Siz de aynı Retsuko gibi hayatın getirdiği stresler ile başa çıkamadığınızda Aggretsuko izleyerek sıkıntılarınızı atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir