En Dipteyken Zirveye Çıkmak: Madam CJ Walker

Tarihin en büyük başarı öykülerinden birini konu alan Self Made dizisi, 20 Mart 2020 tarihinde Netflix’te izleyiciyle buluştu. Toplamda ortalama 45’er dakikalık 4 bölümden oluşan mini biyografi dizisi Self Made, herkesin hayat mücadelesini sorgulatan ve cesaretlendiren ilham verici sahneleriyle Madam C.J Walker ‘ı konu almaktadır. En çok izlenen Netflix dizileri arasında yer alan Self Made dizisi ile karşımızda Amerika’nın ilk sıfırdan imparatorluk kuran, bariyerleri yıkan, kendi çabalarıyla milyoner olmuş bir kadının hayat hikayesi yer alıyor. 

MADAM CJ WALKER
Gerçek Bir Yaşam Öyküsü

Madam C. J Walker’ın torununun torunu A’Lelia Bundles tarafından yazılan “On Her Own Ground” adlı kitaptan uyarlanan dizi, saç bakımı konusunda ezber bozan ve devrim niteliğinde bir marka yaratan Madam C.J. Walker’ın bir siyahi kültür ikonu hâline gelmesini anlatıyor.

Gerçek bir yaşam öyküsünü izleyiciyle buluşturan Self Made dizisinin konu aldığı Madam C. J. Walker olarak tanınan Sarah Breedlove, ilk kendi emeğiyle büyük bir servete kavuşan kadın olmasından dolayı Guinness Dünya Rekorlar Kİtabı’na adını yazdırmıştır. Breedlove 1919 yılında hayatını kaybettiğinde Amerika’nın en zengin Afro Amerikan iş kadını olarak tarihe geçmiştir.

Ünlü girişimci Madam C.J. Walker’ın öyküsü acılarla dolu bir küçüklük ile başlıyor. Walker daha çok küçük yaşlardayken anne ve babasını kaybediyor. 14 yaşındayken evleniyor ve çocuk sahibi oluyor. Hayatı zaten zor olan Walker, sırf siyahi olduğu için insan dışı muameleler görmektedir. O dönem siyahilerin yapabileceği işlerden biri de çamaşırcılıktır. Walker de çamaşırcılık yapmaktadır lakin günlük kazancı çoğu zaman karnını doyuracak kadar bile değildir. Sıkıntılı hayatına yolunda gitmeyen bir evlilik de eklenince stresten saçlarını kaybeder. Eşi tarafından çirkin (?) olduğu için terk edilir. Kendini son derece bakımsız ve çirkin hisseden Madam C.J. Walker, saçlarında meydana gelen hastalıktan dolayı duygusal bir çöküntü yaşamaktadır. Her şeyini kaybettiğini düşündüğü sırada onu saç bakım ürünleriyle tanıştıran Addie Malove devreye giriyor. Zamanla saç kremiyle Madam Walker’ın saçlarını eski haline getirmeyi başaran Addie Malove, en büyük rakibinin Walker olacağından habersizdir.

MADAM CJ WALKER
Karanlıktaki Işık

Kaybettiği saçlarına yeniden kavuşan ve özgüveni giderek artan Madam C. J. Walker, diğer kadınların da bu üründen yararlanması için bir iş teklifi sunuyor. Ürünlerin pazarlanmasına katkıda bulunmak ve Addie için çalışmak istiyor. Addie aslında bir melez, annesi (siyahi) evinde çalıştığı efendisi tarafından tecavüze uğruyor ve Addie dünyaya geliyor. Siyahların karanlığa mahkum edildiği dünyada Addie kahverengi olduğu için ışığa daha yakındır. Kendini de ışığa yakın görüp karanlığı yok sayan bir karakterdir. Walker’ın teklifini reddeder çünkü ürünlerinin onunla anılmasını istemez, Walker’a yerinin çamaşırların yanı olduğunu hatırlatır. Aşağılanıp evine dönen Walker ise bir karar vermiştir. Artık tüm siyahi kadınların kendine bakması gerektiğini savunan Walker, çözümü kendi saç bakım ürünlerini üretmekte buluyor.

Durdurulamaz Yükseliş

Walker’ın asıl mücadelesi kendi markasını oluşturmasıyla farklı boyutlara taşınıyor. Önünde aşması gereken kocaman bir Amerika, ırkçılık ve ayrımcılık var. Kadınların yerinin mutfak olduğu bir düzende bir kadının erkeklerden daha çok kazanması büyük bir sorun olarak görüldüğü için Walker’ın önünde çok fazla engel vardır. Çoğu yatırımcı sırf kadın olduğu için teklifini ciddiye bile almamıştır. Lakin o asla pes etmedi kadınların çalışıp para kazanacağı ekonomik olarak özgürlüklerini kazanacağı bir şirket kurmak istedi ve kurdu. Yükselişinde en sevdiklerinden ihanet de gördü ama asla gardını düşürmedi en iyisi olmak için çabaladı. Kalıplaşmış güzellik algıları ile de arası iyi değildi. Belirli bir tipe odaklı güzellik algısını kabul etmedi ve ürünlerini kendi fotoğrafı ile pazarladı. İnsanların olduğu gibi güzel olduğunu kimseye benzememesi gerektiğini savundu.

Dizinin başrol oyuncusu Madam Cj Walker (Sarah Breedlove) rolündeki Octavia Spencer da gerçekten şahane bir oyunculuk sergilemiş. Aynı zamanda LeBron James ile birlikte dizinin yapımcıları arasında. Filmin müzikleri ve kostümleri ise harika. Dönem çok iyi ve gerçeğe uygun işlenmiş, abartma yok. Diyaloglar çok derin ve etkileyici. Dizinin her saniyesi önemli ve çok derin mesajlar içeriyor. Mutlaka ama mutlaka izlemenizi tavsiye ettiğim türden bir dizi. Umarım siz de izlerken keyif alırsınız.

***Çok Önemli Not*** Kitlesel tepkiler, eleştiriler, övgü ya da sövgüler her zaman doğruyu yansıtmaz. Birçok insan hep bir ağızdan bir dizi, film ya da kitabı övdü ya da gömdü diye o işin gerçek karşılığının bu olduğu anlamına gelmez. İzlediğinizde ya da okuduğunuzda sizin de böyle hissedeceğiniz anlamına da gelmiyor. Kendi perspektifinize güvenin, bazen pek çok insanın alamadığı tadı, göremediği inceliği çok eleştirilen bir işten alabileceğimiz ihtimalini her zaman göz önünde tutmak gerekir. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir