Kadın Başrollerin Baskın Olduğu Üç K-Drama

Bu yazıda başrollerinde kadın karakterlerin daha baskın ve güçlü olduğu 3 K-Drama dizisinden bahsedeceğim. Üç dizinin ortak noktası ise kadınların iş, okul ve özel hayatında yaşadığı zorluklardan ve dostluklarından bahsetmeleri. Yaşanılan coğrafya farklı olabilir lakin izlerken karakterlerin yaşadıkları çok tanıdık geliyor. Kadınların ikinci planda olduğu ve ezildiği dizilere kıyasla sinirlenmeden, kadın-erkek fark etmeksizin mutlaka kendinizden izler bulacağınız sıcak ve samimi diziler. Kadın karakterlerin baskın olmasına rağmen asla erkekleri güçsüz veya aşağılayıcı göstermiyor. Bu K-Drama dizilerine Netflix üzerinden çok rahat ulaşabilirsiniz. İzlerken OST’ larına da bakmanızı tavsiye ederim. Keyifli okumalar.

K-Drama
Hello My Twenties
Hello My Twenties – Age Of Youth 

Birbirini tanımayan, 20’li yaşlarda, üniversite öğrencisi 5 kızın aynı evde yaşamasını konu alan sıcak ve samimi bir gençlik dizisi, Hello My Twenties. Hepsinin kendi sırları ve omuzlarına ağır gelen yükleri var. Lakin zamanla gelişen dostlukları bu sırların ve yüklerin beraber omuzlanmasına yol açıyor. Eğitim hayatları, özel hayatları ve dostluklarını 2 sezon boyunca sıkmadan, gülümseterek anlatan bir K-Drama.

  • Dizi iki sezonluk komedi-dram dizisi. Komedi ve dramın yan yana gelmesi garip gelebilir lakin bu dizide güzel ve sırıtmayan bir birliktelik sağlamış. Başrollerinde kadınların olması ve eğitim hayatına devam eden kadınların yaşadığı sorunları işleyiş tarzı coğrafya farkı olsa da çok tanıdık ve samimi geliyor. Başroldeki karakterler tamamen birbirinden farklı özelliklere sahip ve davranışları asla abartı ve iğreti durmuyor. İki sezon içerisindeki karakterlerden mutlaka size benzeyen bir karakter bulacağınıza eminim. Kızlar arasındaki dostluk bağının kuvvetli oluşu dizinin cazibelerinden biri. Hiçbir ikili ilişki öne çıkmıyor ama bu favori çiftiniz olmayacağı anlamına gelmiyor. Şahsen kız arkadaş gruplarının izlemesi gereken hatta sevip ve kendi grupları ile özdeşleştireceği bir dizi.
K-Drama
Be Melodramatic
Be Melodramatic 

 Üniversite yıllarından beri arkadaşlıklarını devam ettiren 30’lu yaşlardaki üç kadının, meslek ve özel hayatlarında yaşadıkları zorluklar ve mesleklerindeki azimli ilerleyişlerini anlatan, yavaş tempolu lakin sıkıcılıktan uzak bir K-Drama. 

  • Dizinin başrollerinden biri yazar ve aslında izlediğiniz dizi dizinin içerisinde bu karakter tarafından yazılıyor. Bu durum diziye ayrı bir hava katıyor. Başroller kadın olunca elbette kadınların yaşadıkları zorluklardan bahsetmiyor olması imkansız. Komik sahneleri olmasına rağmen dram özelliği biraz daha ağır basan bir dizi. Özellikle dizi de sevgilisini kaybetmiş yönetmen karakterinin sahneleri gerçekten üzücü. Patronunun baskısında kurtulup kendi dizisini yazmaya çalışan bir yazar, genç yaşta anne olmuş bu yüzden zor iş bulan ve işinde başarılı olmak için kendini daha fazla çalışmak zorunda hisseden genç bir anne ve acı kaybı yüzünden yaşadığı depresyonu kimseye hissettirmeden çalışan bir yönetmenin samimi ve biraz üzücü hikayesi mutlaka izlemeye değer.
K-Drama
Search WWW
Search www

Güney Kore’nin en popüler iki arama motoru Barro ve Unicorn da üst düzey yönetici olan üç kadın etrafında dönen, tam anlamıyla bir güçlü kadın dizisi. İşlerinde çok başarılı olan üç kadının, iş hayatına nazaran başarısız özel hayatları, bulundukları sektör ve ülkedeki cinsiyet ayrımcılığını gözler önüne seren sürükleyici bir hikaye. 

  • Bu dizi için favori dizim diyebilirim. İnternet sektöründe güç sahibi kadınların özel hayatlarının sorunlu oluşu, bu sorunlara yaklaşımları, iş ve aşk hayatının fırtınalı olaylarındaki davranışları kesinlikle ilgi çekici. Spoiler olmasın ama dizide internette öz denetim ve arama motoru kullanıcılarının bilgilerinin gizliliği gibi konuları işlemesi dizinin benim için en ilgi çekici yanıydı. Özellikle devlet ve nüfuz sahibi insanların baskısına ve sindirmelerine rağmen mücadele edişleri dizinin temposunu yükseltiyor. Dizide ne ilişkiler ne öz denetim mücadelesi birbirinin asla önüne geçmiyor. Dizi tamamen romantik komedi akışında da değil. Her detay kadınları gücünü gözler önüne sermek için oluşturulmuş. Lakin bu güç içi boş bir güç veya erkekleri güçsüz gösterecek şeyler değil. Çünkü dizide erkekler de toplumun garipsediği durumlar karşısındaki tavırları sebebiyle güçlü bir imaja sahip. Dizi deki karakterlerin ilişkileri bile toplumun alışkın olmadığı ve yadırgadığı ilişkiler. karakterlerden biri kendinden küçük biriyle birlikte, biri ekonomik olarak kendinden alt seviyede olan biriyle birlikte. Bir diğeri de ailesinin isteği üzerine şirket birleştirmek amacıyla sevmediği biriyle evli. İlişkilerindeki zorlu gidişat ve toplum baskısına verdikleri tepkiler hem kadın hem de erkek karakterlerin gücünü vurgulayan detaylar içeriyor. Dizinin temposu asla düşmüyor.

***Çok Önemli Not*** Kitlesel tepkiler, eleştiriler, övgü ya da sövgüler her zaman doğruyu yansıtmaz. Birçok insan hep bir ağızdan bir dizi, film ya da kitabı övdü ya da gömdü diye o işin gerçek karşılığının bu olduğu anlamına gelmez. İzlediğinizde ya da okuduğunuzda sizin de böyle hissedeceğiniz anlamına da gelmiyor. Kendi perspektifinize güvenin, bazen pek çok insanın alamadığı tadı, göremediği inceliği çok eleştirilen bir işten alabileceğimiz ihtimalini her zaman göz önünde tutmak gerekir. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir