Peter Jackson Yaşam Boyu Onur Ödülü Alacak

Lord of the Rings üçlemesinin yönetmeni Peter Jackson Visual Effect Society’den yaşam boyu onur ödülü alacak.

Görsel efekt uygulayıcılarını temsil eden tek organizasyon olan VES, bu yıl 19.’su düzenlenecek ödül töreninde sektöre katkılarından dolayı Peter Jackson’a yaşam boyu onur ödülü verecek. Bu yıl sunuculuğunu Patton Oswalt’ın üstleneceği Annual VES Awards 6 Nisan’da yapılacak.

VES Yönetim Kurulu tarafından verilen VES Yaşam Boyu Başarı Ödülü, görsel efekt endüstrisinin sanatına ve bilimine önemli ölçüde katkıda bulunan olağanüstü bir çalışma grubunu ödüllendiriyor. VES, Jackson’ı “mükemmel sanatı, kapsamlı hikaye anlatımı ve ikonik görüntüleri ve unutulmaz anlatıyı destansı bir ölçekte harmanlama konusundaki derin hediyesi” için onurlandıracağını açıkladı. Kurum ayrıca, “Jackson’ın benzersiz vizyonlarını hayata geçirmek için zanaattan yararlanma yeteneğini ve onu film tarihi ve restorasyonunun övgüye değer bir şampiyonu yapan” arşiv görüntülerini geri yüklemek için yaptığı çalışmadan da övgü ile bahsetti. Jackson’ın arşiv başarıları arasında, dijital olarak restore edilmiş daha önce hiç görülmemiş görüntüler içeren, Birinci Dünya Savaşı hakkında görsel olarak güçlü bir belgesel olan They Shall Not Grow Old yer alıyor.

VES Yönetim Kurulu Başkanı Lisa Cooke, “Peter Jackson, neslimizin en yenilikçi film yapımcılarından biri. Film yapımının bilinen sınırlarını zorluyor ve vizyonu ve sanata katkıları efsanevi. İzleyici ve hikaye arasındaki ilişkiyi yeniden tanımladı. Bunun ve daha fazlası için, Peter’a prestijli Yaşam Boyu Başarı Ödülü vermekten onur duyuyoruz. ” açıklamasını yaptı.

Jackson, “VES Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü aldığım için çok heyecanlı ve mutluyum” dedi. “Hayatım boyunca çalıştığım için onurlandırılacak olsaydım, VES ödülünü seçerdim çünkü kariyerime yedi yaşında modeller yaparak ve onları Super 8 kamerayla çekmeye başladım. Görsel efektler yapma hayali, bir film yapımcısı olarak tüm dünyamın tohumuydu. Ama ödülün adı “Yaşamboyu” olduğu için zirveye çıktığımı sanmayın; daha yapacağım çok şey var! ” dedi.

VES Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün önceki kazananları arasında Martin Scorsese, George Lucas, Robert Zemeckis, Steven Spielberg, Kathleen Kennedy, Frank Marshall, James Cameron, Stan Lee, Ridley Scott, Ken Ralston, Jon Favreau gibi isimler var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir