Dünya Çevre Günü’ne Özel Beş Belgesel Önerisi

Her gün yeni bir güne uyanıp yaşamımızı sürdürmeye devam ediyoruz. Güneş doğuyor, kuşlar ötüyor, sahilde deniz dalgalarının sesini dinleyip huzur buluyoruz peki bu değerlerin ne kadarının farkındayız? Gün geçtikçe artan çevre kirliliği doğanın alarm vermesine neden oluyor. Denizde artan kirliliğin ve küresel ısınmanın etkisiyle Marmara Denizi’nde patlak veren deniz salyası istilası da bunun en büyük örneklerinden. Dünya için, ülkemiz için, evimiz için artık tehlike çanları çalıyor. Duyuyor musunuz? Haydi Dünya Çevre Günü’nde gelin tekrar düşünelim. Doğayı, hayvanları, çevremizi sevelim, koruyalım, gelecek nesillere en güzel şekilde taşıyalım. Bu dünya hepimizin; hayvanların, bitkilerin, insanların… Hep birlikte saygı ve sevgiyle güzel günlere…

Çevreye olan farkındalığımızı yeniden gözden geçirmek için derlediğimiz, IMDb puanı en yüksek çevre belgesellerini sizin için derledik. İyi seyirler…

1. Planet Earth II (2016) / IMDb: 9,5

Planet Earth II, dünya üzerindeki esrarengiz hayvanlara yuva olan en ücra köşelerdeki adaları ve insanlara ev sahipliği eden şehirlerin güzelliklerini farklı bir bakış açısıyla gözler önüne seriyor. Gördüğümüz hayvanlar kadar, adını bile duymadığımız hayvanlara da ev sahipliği eden dünyayı ve çevreyi daha yakından tanımak için güzel bir fırsat!

2. Blue Planet II (2017) / IMDb: 9,3

Blue Planet II, denizin derinlerdeki canlıların sırlarla dolu dünyasına bakmamızı sağlayan büyüleyici güzellikte bir belgesel. Sahilde oturup izlediğimiz, yüzerek serinlediğimiz denizin derinliklerinde neler oluyor, çevremizde hangi canlılarla yaşıyoruz merak ediyorsanız bu belgesel tam size göre.

3. David Attenborough: A Life on Our Planet (2020) / IMDb: 9,0

Doğa belgesellerinin vazgeçilmez ismi David Attenborough’un başrolünde yer aldığı, “David Attenborough: A Life on Our Planet” ile ekran başından doğal çevreye ilgi çekici bir geziye çıkabilirsiniz.

4. Samsara (2011) / IMDb: 8,5

25 farklı ülkede çekilen Samsara, dünyanın en gizli kalmış topraklarında şehirlere kadar çarpıcı görüntülerle izleyenlere görsel bir şölen sunuyor. Etkileyici film müzikleriyle kulağa da hitap eden belgeselde insanlar tarafından zarar verilen yerleşim yerleri, doğal güzellikler, endüstriyel bölgeler ve kutsal mekanlar yer alıyor.

5. My Octopus Teacher (2020) / IMDb: 8,3

Güney Afrika’daki yosun ormanında yaşayan bir ahtapotla bir film yapımcısının kurduğu dostluğu konu alan belgesel, izleyenlerin yüreklerini ısıtıyor. Benzeri pek görülmeyen bu dostluğun kayda alındığı belgeselde ahtapotun dünyasının derinliklerine ineceksiniz. Hayvana şiddetin arttığı günümüzde, bir ahtapot ve insan arasında da dostluğun mümkün olduğunu gözler önüne seren bu belgeseli izlemenizi mutlaka tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir