İçleri Isıtan Bir Belgesel Film “Kedi”

İstanbul’da yaşayan Sarı, Duman, Bengü, Aslan Parçası, Gamsız, Psikopat ve Deniz adındaki kedilerin gözünden görülen kenti ve onları tanıyan insanların kedilerle arasındaki iletişimini anlatan sıcacık bir belgesel “Kedi”.

Kedi, yönetmenliğini Ceyda Torun’un üstlendiği ve 2016 yılı !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nde prömiyerini gerçekleştirdiği Türk yapımı bir belgesel film. Ayrıca ABD’de Seattle Uluslararası Film Festivali, Avustralya’da Melbourne Uluslararası Film Festivali ve Kanada’da Vancouver Uluslararası Film Festivali’nde gösterimi gerçekleşti.

Ceyda Torun, verdiği bir röportajda eşi Charlie Wuppermann ile birlikte kurdukları yapım şirketi (Termite Films) için bir belgesel film çekmeyi düşündüklerini ve İstanbul’un kedilerini Afrika’nın aslanları gibi çekip çekemeyeceklerini düşündüklerini söylüyor. 2014 Nisan ve Mayıs aylarında haftada altı gün, günde 16 saatlik bir çalışma programıyla elde edilen yüz seksen saatlik çekimin montajlanmasıyla, ortaya bu sıcacık film ortaya çıkmış. “Çok yoğun hayatlar yaşıyoruz. Fakat sokakta gördüğümüz bir kedi sayesinde, kendimize ayırmadığımız bir dakikayı, kediyi severken kendimize ayırabiliyoruz. Aslında sokak kedileri, İstanbul’da yaşayan insanların, yoğun hayatlarından bir dakika dahi olsa sıyrılmalarını sağlıyor,” sözleriyle kedilere yönelik hislerini aktarıyor Torun.

Film boyunca çekim açılarının kedilerin boy hizasında tutulması, izleyiciye İstanbul’u kedilerin gözünden izleme imkanı sunuyor adeta. Hem İstanbul’u, hem İstanbul’un sevimli kedilerini izlemek insanda sinir stres bırakmıyor. Şiddetin korkunç derecede arttığı günümüzde, vahşi insanlardan hayvanlar da nasibini alıyor maalesef. Kedilerin dünyasına bir göz atmak şiddete meyilli insanları da tedavi eder diye umuyoruz. Kedilerin sakinleştirici etkisi, büyüleyici bir şekilde ekranın ardından bile fayda veriyor. Kedileri sevelim, izleyelim, izlettirelim. Dünyayı kediler kurtaracak!

Bu arada, https://www.kedifilm.com/about adresi üzerinden “Kedi” belgesel filminin resmi web sitesini ziyaret edebilir ve filmde hayatlarına konuk olduğumuz kedilerin hikayelerini okuyabilirsiniz. Soğuk kış günlerinde arabaya binmeden önce kaputa vurmayı unutmayalım. Sokak hayvanları için evlerimizin önüne bir kap su ve mama koyalım. Yaşamak, ilgi görmek onların da hakkı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir