Gerald’s Game

Korku edebiyatının en önde isimlerinden Stephen King’in 1992 yılında kaleme aldığı Gerald’s Game romanının aynı isimli uyarlaması olan film, son zamanların en iyi çıkış yapan korku yönetmenlerinden Mike Flanagan’a ait.

2013 yılında vizyona giren, yazıp yönettiği ve kurgusunun da kendisine ait olduğu Oculus (Göz) ile adını duyurmaya başlayan Flanagan, 2016’da eşi Katie Siegel’in başrolünde yer aldığı Hush ile tanınırlığa kavuştu. Aynı sene Kate Bosworth’un başrolünde yer aldığı Before I Wake ve Ouija: Origins of Evil filmlerini ortaya koyan Flanagan, bir sonraki sene Netflix ile iş birliği yaparak bu yazımızda bahsedeceğimiz Gerald’s Game’i yönetti. Haunting of Hill House ve devamı olan Haunting of Bly Manor, yine bir Stephen King uyarlaması olan Doctor Sleep ile kariyerinde hızla yükselen Flanagan yakın zamanda yine Netflix için hazırlamakta olduğu iki farklı antoloji dizisi ile karşımıza çıkacak. Aynı zamanda kendi filmleri arasında da ufak bağlantılar koymaya başlayan Mike Flanagan, Gerald’s Game ile Hush arasında hoş bir bağ kuruyor. Hush filminde baş karakterimizin romanı olan Midnight Mass, burada da Jessie’nin durumundan kurtulmaya çalışırken kullandığı bir araç oluyor.

Gerald’s Game, başrol çiftimizin yazlık evlerine yaptıkları yolculuk ile başlıyor. Bir hafta sonu kaçamağı için göl kenarındaki yazlık evlerine giden orta yaşlarındaki Burlingame çifti, evliliklerini yoluna koymak ve Gerald’a göre yolunda gitmeyen seks hayatlarını düzene sokmak için bu hafta sonunu kendilerine ayırmışlardır. Ancak işler Gerald’ın hayal ettiğinden çok daha farklı ilerleyecektir. Fantezilerini hayata geçirmek isteyen Gerald, karısı Jessie’yi yatağa kelepçeler. Tam o esnada kalp krizi geçirerek hayatını kaybeder. Jessie’yi hiçliğin ortasında, elleri kelepçeli bir halde bırakır. Üstelik kelepçenin anahtarı Jessie’nin hiçbir şekilde ulaşamayacağı bir yerdedir. Ayrıca evin kapısı da sonuna dek açıktır. Çevre evlerde oturanlar mevsim dolayısıyla evlerinde değildir. Üstüne üstlük oldukça tehlikeli olduğu haberlerde açıkça duyurulmuş bir mezar soyguncusu yakın çevrede korku yaratmaktadır. Jessie, korkuları, geçmişinden gelen hayaletler ve ölme tehlikesi ile baş başadır.

Korku sever bünyelere iyi gelecek olan Gerald’s Game, aynı zamanda iyi bir Stephen King uyarlaması. Özellikle son yıllarda Dark Tower ve Pet Semetary gibi başarısız ya da yetersiz uyarlamaların ardından, Gerald’s Game Stephen King severlere iyi gelecektir. Başrolde yer alan Carla Gugino’nun sürükleyici oyunculuğuyla etkileyici bir seyirlik sunan Gerald’s Game Netflix’de.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir