Görkem Ökten ile Röportaj: Tiyatro Kariyeri, Gelecek Planları ve UFO Üzerine

23 Şubat’ta Netflix’de yayınlanacak olan, BKM’nin UFO filminin ekip kadrosunda da yer alan Görkem Ökten ile tiyatro kariyeri, gelecek planları hakkında sohbet ettik. İyi okumalar…

1) Öncelikle seni biraz tanıyalım. Bize kendini anlatır mısın?

    19 Haziran 1998 Üsküdar doğumluyum. Şu anda İstanbul Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde öğrenciyim. Tiyatroyla tanışmam lise yıllarımda gerçekleşti. Özel bir tiyatroda temel oyunculuk, doğaçlama ve tirat eğitimleri aldım. Bununla birlikte aynı dönemde halk eğitim merkezinde uygulamalı tiyatro eğitimi gördüm. Süreç devam ederken çocuk ve yetişkin oyunlarında sahneye çıktım. Son olarak da BKM’nin UFO filminin set ekibinde yer aldım.

2) Oyunculuğu tercih etme nedenlerini bizimle paylaşır mısın?

   Küçükken arkadaşlarımla sevdiğim oyunları oynadığımda mutluluktan zamanın nasıl geçtiğini anlamazdım. Yaşım ilerlemeye devam etse de bu yönümü hiç bırakamadım. Tiyatroyla tanışıp sahneye çıktığımda da aynı heyecanı hissettim. Ve kalbimin sesini dinleyerek bu işi profesyonelleştirmeye karar verdim. Oyunculuk sürecine başlarken oyuncunun yoğun duygu ve düşüncelerini insanlara tek tek anlatmak yerine sahnede toplu bir şekilde aktarması gerektiğine inandım. Kendimi en rahat hissettiğim yer sahne olduğu için de oynama yönümü hiç bırakmadım.

3) Favori oyuncuların kimlerdir? Favori filmlerinden biraz bahseder misin?

   Haluk Bilginer, Nadir Sarıbacak, Jim Carrey, Demet Evgar, Meryl Streep, Erdal Beşikçioğlu ve Tolga Çevik aklıma gelen ilk isimler. Favori filmlerimin başında Nuri Bilge Ceylan’ın Kış Uykusu filmi geliyor. İnsanı tüm çıplaklığıyla anlatan, içinde bulunduğu durumu ve duyguları çok güzel yansıtan, kamera açısı ve ses bakımından muazzam bir film. Bir diğeri ise Quentin Tarantino’nun Pulp Fiction filmi. Sağlam kurgu, müthiş oyunculuk, doğal yönetmenlik becerisi ile çekilmiş bir film. Müziği ve küçük hikayeleri ile bir başyapıt.

4) Oyunculuğun yanı sıra Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde öğrencisin. Bu bölümü seçme nedenlerin nelerdir?

    RTS bölümünü seçmemdeki en büyük etken bu işin mutfağını öğrenmekti. Set ekibinde de çalışmak istiyorum. Belki ileride olursa oyunculuk dışında yönetmen koltuğunda da oturmak gibi bir hayalim var. Oyunculuğu bilen bir yönetmen her zaman avantajlıdır.

5) Oyunculuğa dair hedeflerini bizimle paylaşır mısın?

   Bu hayatta sadece beni mutlu edecek işi yapmak istiyorum. O da benim için oyunculuk. Serüvenimle ilgili hedefim sürekli gelişmemi sağlayacak eğitimler almak. Huzurlu ve özgür olduğum işi yapmak şu an için öncelikli hedefim. Oyunculuk benim için sonsuzluktur.

6) Kendini nasıl bir sinema izleyicisi olarak tanımlarsın? Favori türlerin nelerdir? Sinema ile olan bağını bizimle paylaşır mısın?

   Oyunculuk, çerçeve, ses, kurgu, ışık ve müzik vb. gibi bir filmi oluşturan temel unsurları inceleyip yorumlamaya geçiyorum. Yönetmen bakış açısıyla olaylara çok boyutlu bakmaya çalışıyorum. Film eleştirmenlerinin yorumlarına bakıp kendi fikrimi ortaya koyup çözümlemeye girişiyorum. Favori türlerim arasında dram ve bilim kurgu yer alıyor.  Sinema ile olan bağım bağımlılıktır ve bırakmayı düşünmüyorum…

7) Tiyatro kariyerinde nasıl bir gelecek seni bekliyor? Bugüne dek yer aldığın oyunlar içinde favori karakterin hangisi oldu?

Tiyatronun insana hissettirdiği duygu beni büyülüyor.  Oyuncu ile seyirci arasında bir bağ var. Sürekli oyun izleyip, okuyorum. Şu sıra eğitim ve dijitale yapılan işler nedeniyle ara verdim. Ancak en kısa süre içerisinde tekrardan sahnede olmak istiyorum. Sahnede farklı karakterleri canlandırmak ve karakterleri içselleştirerek oynamak kendimi geliştirmemi sağlıyor. Özgür olduğum ve anı yaşadığım bu atmosferin içerisinde hep bulunmak istiyorum. Tiyatro başka bir heyecan… Oynadığım oyunlar içerisinde canlandırırken en zevk aldığım karakter “Macbeth Abla” oyunundaki “John” karakteriydi. Çok eğlenceli ve keyifliydi.

8) Son olarak, Netflix’de yayınlanacak UFO filminin ekip kadrosu içinde sen de yer alıyorsun. Nasıl bir film oldu? Biraz bizimle paylaşabilir misin?

    Güzel ve temiz bir iş oldu. Seyircinin keyifle izleyeceğini düşünüyorum. Çok sıcak bir ekiple çalıştım. Sinema öğrencisi olarak böyle profesyonel bir ekiple sete dahil olmak benim için çok önemliydi. Bir nevi staj gibi oldu diyebilirim. Nasıl başlarsan öyle gider derler ya umarım böyle devam eder…

Son olarak 23 Şubat’ta vizyona girecek UFO filminin fragmanını sizler için aşağıya bırakıyoruz:

2 Yorumlar

  1. Başarılar diliyorum, umarım heyecanını hiç kaybetmezsin ve hep ilk defa sahneye çıkıyormuş gibi hissedersin.

    1. Yakın zamanda oyununu izledim başarılı araştırıyim dedim röportajında varmış başarılarının devamını dilerim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir